Muškárenie

Muškárenie je forma rybárčenia, ktorá spočíva v napodobení mušiek, ktorými sa živia ryby. Formou muškárenia je možné chytiť rôzne druhy rýb. Na slovenských riekach sa pomocou tohto typu rybárčenia chytajú lipnepstruhy, aj iné druhý rýb ako jalec hlavatý a výnimočne sa môže dať oklamať aj malá hlavátka podunajská.

Podľa použitej techniky sa muškárenie rozdeľuje do nasledovných skupín:

Muškárenie so suchou muškou  – naša najoblúbenejšia technika lovu hlavne na jeseň a začiatok zimy( september- december).  Je to takzvaný lov na sucho. Pri tomto spôsobe sa nástraha čiže muška plaví po hladine vody, preto je potrebné ju pravidelne sušiť, aby po každom nahodení plávala. Pohyb, ktorým sa muška suší, sa dá prirovnať k bičovaniu na prázdno. Neskôr prišiel na trh silikónový sprej. V prvom rade je jeho aplikácia na mušku podstatne jednoduchšia a po správnom aplikovaní vydrží podstatne dlhšie ako iné prostriedky. Tento spôsob je pre veľa rybárov nenahraditeľný a to preto lebo rybár vidí rybu priamo ako loví jeho nástrahu. Tento spôsob bol vlastne zrodom celého muškárenia. Stále viac a viac sa zdokonaľuje a to v technikách a hlavne v spektre mušiek ktoré sa čím ďalej tým viac približuju k reálnym muškám. K najčastejśím úlovkom na Dunjaci je pstruh a lipeň no suchou muškou nepohrne ani biela ryba.

Muškárenie s mokrou muškou – je to spôsob muškárenia podobný predchádzajúcemu, ale muška sa pohybuje tesne pod hladinou. Tento variant rybári preferujú menej a to možno z toho dôvodu, že rybár nevidí rybu, keď zoberie nástrahu ako to je pri love na sucho. Napriek tomu v niektorých obdobiach a to hlavne na jar sa táto metóda používa na lov pstruha a ako nástraha sa používa „muška“ ktorá napodobňuje malú rybku takzvaný stímer. U nás veľmí oblúbená technika lovu počas celej sezóny,  či už na zataženú mokrú muchu alebo klasicku bez zátaže. Najčastejśie úlovky sú pstuh, lipeň a jalec.

 

Nymfovanie je to prakticky typ muškárenia ako predchádzajúci s tým rozdielom že tu je nástrahou nymfa alebo iná forma larvy. Nymfa sa pohybuje tesne pri dne, na čo slúži takzvaná záťažovka. Je to nymfa ktorá ma za úlohu zaťažiť ostatne nymfy na náväzci, aby boli pri dne. Je to veľmi obľúbená metóda, lebo je jednou z najúspešnejších metód a to hlavne vtedy, keď ryby nezbierajú hmyz ktorý pláva na hladine, ale opačne. Nymfovaním sa dá dosiahnuť uloviť kapitálne ryby pomerne častejšie ako u ostaných spôsobov muškárenia. Lovíme prevažne pstruhy, lipne, jalce, mreny ale aj podustvy a zriedka aj hlavátky.

Podľa miesta lovu sa rozlišuje:

Muškárenie na jazere

Muškárenie na rieke